JoomlaTemplates.me by WebHostArt.com

Amaç ve Kapsam

Hücresel Sinir Bilimleri ve Oksidatif Stres Derneği (HSOD) tarafından, 1. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu 24 Ağustos - 4 Eylül 2015 tarihleri arasında 30 katılımcı ile tamamlanmıştır (http://www.cmos.org.tr/brs2015/tr). Ayrıca kongrede 12 yerli ve yabancı öğretim üyesi ders vermiştir. Okula 6 yabancı araştırmacı katılmıştır. 30 Katılımcının dağılımları şu şekildedir: 1 doçent, 13 yardımcı doçent, 11 lisansüstü (doktora-yüksek lisans) öğrencisi, 5 lisans öğrencisi. Okul sırasında katılımcılara derleme yazılması öğretilmiş ve bu derlemelerin uluslararası dergilere sunulma aşaması devam etmektedir. Bilimsel ve sosyal yönden başarılı geçen ilk BRS Okulu, bizi ikincisini düzenlemek için cesaretlendirmiştir.

2. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu 6-12 Kasım 2017 tarihleri arasında HSOD tarafından Isparta’da Nörolojik Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezinde (NÖROBAM) düzenlenecektir. 2. Uluslararası Beyin Araştırmaları Okulu, beyin, hafıza ve bunların fizyolojik aktivitelerinin araştırılmasında kullanılan teknikleri ve temel sinir bilim bilgilerini araştırmacılara aktarmayı hedeflemektedir (sinir hücrelerinde yapılan Patch-Clamp, Western Blot, Kalsiyum Sinyali (Fura-2-AM), İmmunohistokimya ve RT-PCR analizleri). Okulda, iyonlar, iyon kanalları ve sinir anatomisi gibi temel dersler katılımcılara anlatılacaktır. Okulda yeni projeler ve araştırmalar yapabilmek için konularında uzman bilim insanları ile tanışma, bilgi alış-verişi gibi faaliyetler yapılacaktır. Katılımcılara deney hayvanlarında Epilepsi, Alzheimer ve Diyabetik Nöropatik Ağrı oluşturma teknikleri de anlatılacaktır. Okul sonunda, katılımcılara bilimsel araştırma makalesi hazırlama teknikleri de anlatılacaktır.

Okulda yapılan analizler ve derleme çalışmaları sonucu çıkacak İngilizce makaleler SCI kapsamında taranan bir dergide yayınlatılmaya çalışılacaktır.

Okul kontenjanı 30 (9’u akademik grup) kişi ile sınırlıdır.

Güller diyarı Isparta’da görüşmek ümidi ile. Saygılarımızla.

Düzenleme Kurulu Adına

Prof. Dr. Mustafa NAZIROĞLU